mezoterapia

Mezoterapia igłowa czy mikroigłowa – którą wybrać?

Strona główna » Blog » Medycyna estetyczna » Mezoterapia igłowa czy mikroigłowa – którą wybrać?


Jako dermatolog i lekarz medycyny estetycznej, chcę dziś przybliżyć temat prawdopodobnie najczęściej stosowanej techniki używanej do poprawy stanu skóry – mezoterapii. Jest to metoda, która w ostatnich dziesięcioleciach zyskała dużą popularność, ponieważ jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów anti-age oraz posiada szerokie spektrum innych zastosowań. Z tego artykułu dowiesz się na czym polega i jak wygląda zabieg mezoterapii, czy wymaga on okresu rekonwalescencji oraz czy można wykonywać go o każdej porze roku. Porównam również dwa główne rodzaje mezoterapii – igłową i mikroigłową, aby pomóc Wam wybrać odpowiednią do swoich potrzeb.

Na czym polega mezoterapia i jakie są efekty zabiegu?

Mezoterapia polega na wprowadzaniu w głąb skóry substancji aktywnych za pomocą tradycyjnej igły lub automatycznych urządzeń. Dzięki temu działają one w warstwach skóry, gdzie są najbardziej potrzebne. Dodatkowo wielokrotne wkłucia pobudzają fibroblasty w skórze właściwej do syntezy nowych włókien kolagenowych.

Zawsze w pierwszej kolejności dokonuję oceny stanu skóry pacjenta i dostosowuję zabieg do indywidualnych potrzeb skóry. Dbam o to, by protokół zabiegu mezoterapii był w pełni komfortowy, dlatego miejscowe znieczulenie kremem z lidokainą traktuję jako stały element całej procedury. Do poprawy wyglądu skóry stosuję odpowiednio dobrany preparat na bazie kwasu hialuronowego, aminokwasów, peptydów, polinukleotydów, koenzymów, witamin i minerałów lub osocze bogatopłytkowe. Taka różnorodność sprawia, że mam możliwość personalizacji zabiegu, zarówno pod kątem występującego problemu, jak i oczekiwań pacjenta.

Zabieg mezoterapii doskonale sprawdza się do poprawy nawilżenia skóry oraz redukcji drobnych zmarszczek skóry twarzy i dekoltu i dłoni. Skóra staje się bardziej jędrna, napięta i zyskuje młodszy wygląd. Efekty rewitalizacji skóry widoczne są już po jednym spotkaniu, jednak często wspólnie
z Pacjentem podejmujemy decyzję o wykonaniu serii zabiegów.

Na szczególną uwagę wśród zabiegów medycyny estetycznej zasługuje mezoterapia osoczem bogatopłytkowym. O wyjątkowości w tym przypadku decyduje to, że podawany materiał jest autologiczny (pochodzi z odpowiednio odwirowanej krwi pacjenta) i wykorzystuje on regeneracyjny potencjał, który drzemie w każdym z nas. Czynniki wzrostu obecne w osoczu wpływają korzystnie na poprawę kondycji skóry, nie tylko pod kątem rewitalizacji
i poprawy napięcia skóry, ale również w terapii blizn potrądzikowych, przebarwień po stanach zapalnych skóry rozstępów, cieni pod oczami i problem związanym z nadmiernym wypadaniem włosów. Mezoterapia skóry głowy osoczem bogatopłytkowym stosowana jest z powodzeniem jako zabieg wspomagający po przeszczepach włosów. Efekty widoczne są pod postacią licznych baby hair w miejscach, gdzie wcześniej widoczne były przerzedzenia.

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa, obok laseroterapii i radiofrekwencji mikroigłowej, to jeden z moich ulubionych sposobów, które wybieram w celu poprawy jakości skóry. I oczywiście retinoidy miejscowe 🙂

Do przeprowadzenia zabiegu mezoterapii igłowej w przeważającej części przypadków używam cienkich igieł, które są praktycznie nieodczuwalne po odpowiednim znieczuleniu kremem z lidokainą. Sposób wykonania zabiegu oraz wybór stosowanego preparatu uzależniam od konkretnego problemu
z jakim boryka się Pacjent. Gdy celem zabiegu jest globalne odmłodzenie i odżywienie skóry twarzy, szyi lub dekoltu decyduję się na technikę wielopunktową. Dzięki temu możliwe jest szerokie rozmieszczenie preparatu na większym obszarze i ogólne poprawienie stanu skóry.

W terapii blizn potrądzikowych i pooperacyjnych oraz rozstępów lub wówczas, gdy zależy mi na skoncentrowanej pracy na danym obszarze, stosuję technikę punktową. Takie ukierunkowane działanie na wybraną partię pozwala mi na optymalne wykorzystanie substancji aktywnych oraz sprawia, że efekty zabiegu widoczne są szybciej. W szczególnych przypadkach podczas pracy sięgam po kaniulę. Wówczas wykonuję pojedyncze nakłucie,
a następnie rozprowadzam preparat pod skórą. Taki sposób, to mój nr 1 na odwodnioną skórę grzbietów dłoni – efekty są spektakularne, bez ryzyka wystąpienia siniaka. Czas trwania zabiegu to około 30 minut. W związku z nakłuciami możliwe jest krótko trwające zaczerwienienie skóry, obrzęk lub drobne siniaki możliwe do zakamuflowania przez odpowiedni makijaż. Okres rekonwalescencji z reguły nie przekracza kilku dni.

Mezoterapia igłowa stosowana może być o każdej porze roku, w zasadzie nie ma sezonu kiedy jest ona niewskazana. Jako lekarz cenię ten zabieg za ilość możliwości, które daje i bezpieczeństwo, a moi Pacjenci nazywają go „najlepszą inwestycją” w swoją skórę.

Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa to zaawansowana technika aparaturowa z wykorzystaniem pulsujących molibdenowych igiełek aparatu. Niewątpliwą zaletą tej metody jest bardzo precyzyjna i zintensyfikowana praca na założonej głębokości. Kontrolowane i wielokrotne nakłucia stymulują procesy naprawcze i aktywują jej naturalne zdolności do gojenia i przebudowy. W ten sposób pobudza się syntezę kolagenu i elastyny co przekłada się na wzrost gęstości, napięcia i elastyczności skóry. Dodatkowo mikrokanaliki, które powstają w wyniku nakłuć umożliwiają penetrację odpowiednio dobranego koktajlu. W zależności od potrzeb Pacjenta najczęściej koncentruję się na ujednoliceniu struktury skóry, redukcji widoczności porów
i przebarwień oraz działaniu przeciwstarzeniowym. Na pełną procedurę trzeba zarezerwować około godziny, z czego połowa to znieczulenie i maska wyciszająca. Skóra po zabiegu jest zaczerwieniona, a gojenie trwa średnio 3 dni. Pełne efekty mezoterapii mikroigłowej widoczne są po serii zabiegów (3-6).

Wskazania do mezoterapii igłowej i mikroigłowej

Skuteczność mezoterapii opiera się na dwóch filarach. Pierwszym z nich jest nakłuwanie skóry, które aktywuje procesy regeneracyjne (w mezoterapii igłowej nakłuć jest kilkadziesiąt, w mikroigłowej – kilka tysięcy). Drugi, to odpowiednio dobrany preparat, który skierowany jest na konkretny cel. Takie rozwiązanie sprawia, że zabieg ma naprawdę wiele zastosowań. Do głównych wskazań do mezoterapii zalicza się utratę jędrności i gęstości skóry, zmarszczki, słabe nawilżenie skóry oraz blizny i rozstępy. Zabieg mezoterapii polecam również przy nierównomiernym kolorycie skóry, poszerzonych ujściach gruczołów łojowych oraz nadmiernym wypadanie włosów.

Wybór mezoterapii – czym się kierować?

Obydwie opisywane rodzaje mezoterapii mają swoje miejsce i zastosowanie w dermatologii estetycznej i nie da się jednoznacznie porównać i wskazać jednej jako lepszej od drugiej. Zarówno mezoterapia igłowa, jak i mikroigłowa, mają swoje unikalne zalety i zastosowania. Wybór pomiędzy nimi powinien opierać się na indywidualnych potrzebach i oczekiwaniach względem zabiegu, a także na konkretnej problematyce skórnej, z którą boryka się pacjent. Mezoterapia igłowa jest bardziej odpowiednim wyborem w celu nawilżenia i uzyskania szeroko pojętej rewitalizacji skóry, zmniejszeniu oznak starzenia, jakimi są zmarszczki czy utrata jędrności. Z kolei mezoterapia mikroigłowa poprzez liczne nakłucia napędzające produkcję kolagenu
i remodeling skóry, jest doskonałym sposobem na poprawę gęstości i struktury skóry (redukcja blizn i widoczności porów).

Moim zdaniem, nie da się być specjalistą w każdej dziedzinie, dlatego nie dziwi mnie fakt, że pacjenci często są zagubieni w gąszczu zabiegów estetycznych i różnych preparatów. Kluczem do sukcesu jest odnaleźć swojego lekarza-przewodnika, który wskaże odpowiednią drogę, doradzi co zrobić, czego unikać, a z czym jeszcze poczekać. Dermatologia i medycyna estetyczna to mój świat i wspólnie z Pacjentami, którzy mi zaufali prowadzę przemyślane terapie – wiem, co będzie dla nich najlepszym rozwiązaniem dzisiaj, za 6 miesięcy i za kilka lat. Czuję ogromną satysfakcję, widząc jak rezultaty mojej pracy podnoszą czyjąś pewność siebie i komfort życia. Zapraszam do wspólnej podróży.

4.4/5 - (9 głosów)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*