wargi sromowe wieksze

Wargi sromowe większe. Jak zachować ich jędrność, objętość i młody wygląd?

Strona główna » Blog » Ginekologia estetyczna » Wargi sromowe większe. Jak zachować ich jędrność, objętość i młody wygląd?


Starzenie się skóry to proces obejmujący całe ciało. Każdy i każda starzeje się trochę inaczej, ale nie zmienia to faktu, że proces ten dotyka w równej mierze skórę twarzy, tułowia, kończyn i… miejsc intymnych. U kobiet wargi sromowe większe są wręcz szczególnie narażone na niekorzystne zmiany. Po menopauzie proces ten gwałtownie przyspiesza i może dojść do tzw. atrofii warg sromowych większych (czyli ich zaniku). W tym artykule opiszę co ginekologia estetyczna może zaoferować w związku z tą kwestią.

Jak zbudowane są wargi sromowe większe

Z anatomicznego punktu widzenia wargi sromowe większe stanowią fałdy skóry, pod którymi znajduje się duża ilość tkanki tłuszczowej. To właśnie ona zapewnia im objętość, kształt i jędrność. Taka budowa warg sromowych powoduje, że są one podwójnie narażone na proces starzenia – starzeje się zarówno skóra, jak również stopniowo ubywa podskórnej tkanki tłuszczowej.

planowanie zakresu zabiegu wg Matt Stefanelli - wargi sromowe większe

Zmiany zachodzące z wiekiem w wargach sromowych większych

W skórze warg sromowych – podobnie jak w skórze całego ciała – z wiekiem zaczyna brakować kolagenu, elastyny i innych substancji budulcowych tkanki łącznej. To one odpowiadają za jędrność, napięcie, nawilżenie skóry. Krótko mówiąc – za ich młody wygląd. Niedobory tych substancji wynikają z faktu, że z czasem komórki zaczynają wytwarzać je w niedostatecznej ilości, a niemal nic w naszym organizmie nie jest dane raz na zawsze. Stąd część metod medycyny estetycznej nakierowana jest właśnie na pobudzanie aktywności komórek i ich prawidłowe funkcjonowanie. Ale o tym później.

Z powodu utraty kolagenu i elastyny skóra staje się wiotka, mniej spoista i elastyczna. Zaczynają pojawiać się zmarszczki. Ponadto ubywa tkanki tłuszczowej, która wypełnia wargi sromowe nadając im właściwą objętość. Oba te procesy powodują, że wargi sromowe mogą sprawiać wrażenie „pustych”. Dotyka to zwłaszcza kobiet po menopauzie, gdy dochodzi do zatrzymania cyklu miesiączkowego i spadku stężenia m.in. estrogenów we krwi. Zmiany hormonalne mają niebagatelny wpływ na tkanki w całym organizmie, a wargi sromowe nie są wyjątkiem. Ostatecznie może to doprowadzić do tzw. atrofii (zaniku). Aby tego uniknąć można podjąć odpowiednie kroki wcześniej, choć również u kobiet dojrzałych ginekologia estetyczna proponuje świetne rozwiązania.

Zupełnie odrębną kwestią jest problem wahań masy ciała. Bogata tkanka tłuszczowa warg sromowych większych jest bardzo podatna na jej zmiany. Na przykład, gdy pacjentka nagle zaczyna się odchudzać po wcześniejszym okresie wzrostu masy ciała, spadek tkanki tłuszczowej w pierwszej kolejności może uderzyć w wargi sromowe większe. Podobne zjawisko może nastąpić w różnych chorobach ogólnoustrojowych.

wargi sromowe większe

Problem tylko estetyczny?

Wydawać by się mogło, że atrofia warg sromowych większych to tylko problem natury estetycznej. Nie jest to prawda. Żaden narząd naszego ciała nie istnieje „po nic”, każdy ma swoją biologiczną funkcję. Nie inaczej jest z wargami sromowymi większymi. Ich zadaniem jest ochrona narządów płciowych, a zatem zanik warg sromowych może prowadzić do częstszych zakażeń, otarć, świądu i innych nieprzyjemnych doznań. Zmniejszają się doznania seksualne, a wbrew powszechnym mitom można cieszyć się seksem przez całe życie.

Co na to ginekologia estetyczna?

Gdy biologia mówi „dość” z ofensywą przychodzi medycyna estetyczna. Gama zabiegów jakie można zastosować jest bardzo szeroka. Oczywiście każda pacjentka jest inna i odpowiednią metodę należy dopasować indywidualnie. Szczególnie istotne znaczenie ma wiek, ponieważ od niego w dużej mierze zależy np. ubytek kolagenu czy tkanki tłuszczowej. Do zabiegów należy zaliczyć mezoterapię stabilizowanym kwasem hialuronowym, nici liftingujące zakładane podskórnie, laser frakcyjny, radiofrekwencję skóry warg sromowych oraz autoprzeszczep tkanki tłuszczowej (lipotransfer). Po kolei krótko przybliżę każdą z metod:

Nici liftingujące

O tym było już sporo w związku z konferencją Aptos. Nici takie, wprowadzane pod skórę, mechanicznie podtrzymują tkanki. Z czasem nici rozpuszczają się i wchłaniają. Jednak zanim to nastąpi ich obecność powoduje aktywację otaczających tkanek i wytwarzanie przez fibroblasty kolagenu, elastyny oraz innych substancji naturalnie występujących w skórze. Powstaje tkankowe rusztowanie, rodzaj pancerzyka powodując wzrost wytrzymałości mechanicznej. Skóra jest jędrniejsza i niejako biologicznie młodsza.  W zabiegach na wargach sromowych większych wykorzystuje się nici rozpuszczalne o kształcie spirali. Są jak sprężyna, a stąd są bardziej odporne i nie ograniczają ruchomości tkanki. Zabieg ten, podobnie jak wszystkie zabiegi na wargach sromowych wykonywany jest w profesjonalnym miejscowym znieczuleniu, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny i bezpieczny.

nici aptos do warg sromowych większych

Mezoterapia stabilizowanym kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy jest szeroko stosowany w medycynie estetycznej, ponieważ jest substancją naturalnie w skórze występującą i doskonale wiążącą w niej wodę. Jego stabilizowana forma utrzymuje się nieco dłużej w skórze, dzięki czemu oczywiście i efekt trwa dłużej. Podawany jest za pomocą bardzo cienkiej igły. Wykonuje się dużo małych wkłuć w celu zaopatrzenia jak największego obszaru skóry. Zabieg jest bezbolesny, bo wykonywany w znieczuleniu (znowu te igły! – ale nie ma strachu).

Stabilizowany kwas hialuronowy służy głównie do nawilżenia skóry od środka. Poprawia wygląd, koloryt, nawilżenie skóry, a wszystko to dzięki swojej zdolności wiązania wody.

mezoterapia warg sromowych większych kwasem hialuronowym

Laser frakcyjny

Popularna metoda polegająca na przywracaniu własnej aktywności komórek skóry. Już trochę było o tym na blogu zobacz tutaj. Laser frakcyjny jest zbudowany w taki sposób, że generuje mikrokolumny wiązek skupionego światła, które punktowo (a w zasadzie punkcikowo, bo mówimy o mikroskali 😉) uszkadza skórę. Wokół nich przetrwałe komórki odbierają sygnał o uszkodzeniu i biorą się do pracy. Wytwarzają kolagen, elastynę i wszystko to co charakteryzuje skórę młodą. Laser przywraca naturalną witalność skóry.

laser frakcyjny

Radiofrekwencja skóry warg sromowych większych

W tej metodzie wykorzystujemy fale radiowe, czyli pewien zakres fal elektromagnetycznych. Wpływają one na tkankę rozgrzewając ją, a nawet można powiedzieć, że w sposób kontrolowany przegrzewając. Włókna kolagenowe ulegają skręceniu i skróceniu – wzrasta ich napięcie. Ponadto działanie termiczne stymuluje fibroblasty do wytwarzania kolagenu i elastyny. Pod wpływem stymulacji wzrasta metabolizm tkankowy, rozszerzają się naczynia krwionośne, poprawia się ukrwienie, a co za tym idzie odżywienie tkanek i oczyszczanie ze zbędnych produktów przemiany materii. Skóra staje się jędrniejsza, poprawia się gęstość i elastyczność.

Autoprzeszczep tkanki tłuszczowej (lipotransfer)

Jest to metoda szczególne wartościowa dla pacjentek, u których nastąpił spadek objętości tkanki tłuszczowej warg sromowych większych. Lipotransfer jest formą autoprzeszczepu, jednak oczywiście, jako że pracujemy na własnej tkance, nie ma obaw o powikłania. W trakcie zabiegu pobiera się tkankę z brzucha lub z ud i wprowadza do warg sromowych. Olbrzymia skuteczność tej metody wynika z biologicznych właściwości tkanki tłuszczowej. Zawiera ona wysoką ilość komórek macierzystych, które wprowadzone do narządu docelowego powodują fizjologiczne odtwarzanie się tkanki. Zabieg przywraca zdrowo wyglądającą „pełność” warg sromowych.

zaznaczenie pola operacyjnego warg sromowych większych

Jak dobrać zabieg?

Ogólnie rzecz biorąc przyjmuje się podział zabiegów ze względu na grupy wiekowe. Jednak każdy starzeje się trochę inaczej, a na sam proces starzenia wpływa bardzo wiele czynników. W związku z tym lekarz w trakcie konsultacji zawsze indywidualnie dopasowuje zabieg do pacjentki.

Dla młodych kobiet poleca się szczególnie nici liftingujące, mezoterapię stabilizowanym kwasem hialuronowym, radiofrekwencję i laser frakcyjny. Podobny zestaw znajdzie zastosowanie u kobiet nieco starszych, jednak raczej rezygnuje się z nici, a pierwszeństwo ma mezoterapia kwasem hialuronowym. U kobiet dojrzałych sytuacja ma się nieco inaczej. Najlepszy byłby tu zabieg lipotransferu – ze względu na spadek objętości tkanki tłuszczowej. Poza tym można rozważyć mezoterapię, radiofrekwencję i laser frakcyjny.

wargi sromowe większe

Zanik warg sromowych większych nie jest nieunikniony. Medycyna estetyczna oferuje wiele różnorodnych rozwiązań tego problemu, dzięki czemu można dopasować zabieg do każdej pacjentki. Bo nie ma żadnych przeciwwskazań, by cieszyć się zdrowym wyglądem miejsc intymnych przez całe życie.

4.2/5 - (25 głosów)

6 komentarzy

  1. Jak długo utrzymuje się efekt lipotransferu do warg sromowych większych?

  2. Mam problem ze skórą okolic intymnych po depilacji jest coraz bardziej pofałdowana -jakby rozciągnięta, podrażniona i bardzo swdzaca jak mogę sobie poradzić z tym problemem jest to bardzo irytujące wręcz utrudniające życie a nie depilując bo też próbowałam jest jeszcze gorzej nie mogę się powstrzymać od drapania,stosuje maści łagodzące ale to pomaga na chwilę proszę o radę..

  3. Wydaje mi się, że powinnam wybrać się na tego typu zabieg, ponieważ moje wargi nie są równe, przez co zawsze miałam z tego powodu kompleksy, zwłaszcza z nowymi partnerami.

    • Najlepiej udać się na konsultację do specjalisty z zakresu ginekologii estetycznej. Razem na pewno znajdziecie rozwiązanie Pani problemu.

  4. Fajnie że w artykule zostało poruszonych tyle aspektów i każdy z nich został fajnie rozwinięty. Muszę się w końcu przekonać do tego typu zabiegów 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*